Дівчата, наші тверді шампуні - НЕ мило.
Чому я не тільки не займаюся миловарінням, але і вкрай не рекомендую використовувати будь-яке мило (в тому числі «натуральне домашнє») як продукт для очищення шкіри: не тільки обличчя, але і шкіри голови, і тіла?
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Перш за все, pH баланс шкіри грубо порушується лужним середовищем мила. pH шкіри - 5,5, а рН будь-якого мила - від 9 до 12. Це дуже багато. Луг роз'їдає жири рогового шару, руйнуючи захисну мантію шкіри і зневодненює її (волога в шкірі утримується саме за рахунок жирів, які її покривають - вони не дають їй випаровуватися. Немає жирів - немає і води).
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Навіть якщо мило збагачене маслами і екстрактами - це як додати ложку меду в бочку дьогтю. Згодом навіть у нормальної шкіри з'являться сухість, стягнутість, лущення, що в свою чергу призведе до ранньої втрати еластичності шкірних покривів і передчасного старіння.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Жирну же шкіру мило робить ще жирніше: клітини отримують сигнал, що захисту немає і відправляють зворотній до сальних залоз - якомога швидше захист відновити, та ще й з запасом. Саме тому у людей з жирною шкірою голови, що використовують агресивні засоби, коріння волосся може жирніти вже через кілька годин.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Другий найважливіший фактор пов'язаний з сучасними дослідженнями мікробіома шкіри. Її поверхня нестерильних - на ній живуть тисячі мікроорганізмів, які беруть активну участь в процесах її метаболізму: синтезі потрібних з'єднань (наприклад, гілауронової кислоти), шкірному імунітеті (захист природного мікробіома від стороннього вторгнення) і багатьох інших.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Так ось бактерії, які виконують ці найважливіші функції, люблять кисле середовище. У лужному вони гинуть. А якщо цілеспрямовано вбивати їх день за днем, двічі на добу - можна не дивуватися негативним процесам в роговому шарі (це той, який ми бачимо в дзеркалі).
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Те ж саме відноситься і до шкіри голови, і до шкіри тіла. І вже ні в якому разі не варто використовувати його для інтимної гігієни (там рН ще нижче - 3.8-4.5, а мікрофлора ще більш чутлива і ніжна, ніж на шкірі обличчя).