Перш за все, давайте коротко про склад верхнього, рогового, шару шкіри – епідермісу (того самого, який ми бачимо в дзеркалі).

Він складається з: корнеоцитів (рогових лусочок, що піднялися вгору з базального шару і відмерлих клітин). Між ними – білково-ліпідна маса або ліпідний бар'єр. На його поверхні живе величезна безліч мікроорганізмів, сукупність яких називається «мікробіом».

Епідерміс виконує найважливіші функції: захищає наше тіло від попадання всередину пилу, смогу, мікроорганізмів, а також запобігає зневодненню.


Важливість рогового шару складно переоцінити: без нього б ми просто загинули. А більшість неприємностей зі шкірою, в тому числі надлишок виділення себума, пов'язані з порушенням складу шкірного сала і зниженням шкірного імунітету в зв'язку з патологічною зміною мікробіома. ⠀

Жир в шкірі міститься двох видів:

  • секрет сальних залоз - той самий себум, який в надлишку у власниць жирної шкіри;
  • ліпіди рогового шару, ті самі, що зв'язують корнеоцити, і при порушенні складу цієї ліпідної мантії шкіра стає проникною, чутливою, швидко втрачає вологу.


Тому жирна шкіра з ознаками сухості, стягнутості після очищення, з наявністю локально лущення і роздратувань  – це жирна зневоднена шкіра.

Увага! Це ПОМИЛКА – видаляти надлишок шкірного себума усіма правдами і неправдами! Можна заробити той самий стан.

Агресивне очищення жирної шкіри, нав'язане нам рекламою, пересушування її агресивними пінистими засобами, жорсткими скарбом і пілінгом, засобами зі спиртом, надлишок глиняних масок і т.п. Небезпека пошкодження рогового шару, який відповідає за утримання вологи, а також до травмування, що спровокує почервоніння, свербіж, печіння і нову приписку до стані шкіри: чутлива!

А в спробах врятувати воду шкіра направить сальним залозам сигнал: більше жиру-рятувальника, крізь який вода не пройде! Підсумок: ще більш активне вироблення себума і на виході зневоднений  жирний млинець, який лущиться.

Не робіть так, дівчатка! Щиро проповідую м'яке, відновлююче очищення.